INFORMACJA O KORONAWIRUSIE WUHAN 2019-nCoV – 5.02.2020

Do pobrania Prezentacja edukacyjna dotycząca najważniejszych informacji o nowym koronawirusie Wuhan

Stopniowo rośnie liczba zgłoszeń zakażen nowym koronawirusem Wuhan 2019-nCoV. Dzisiejszy raport władz chińskich – 24 533 przypadki potwierdzonych zakażonych, 492 zgony, 3219 ciężkich stanów oraz 892 ozdrowieńców. Potwierdzono pojedyncze przypadki w następujących krajach:

Image

Image

W NEJM ukazał się wartościowy opis pierwszych 425 chorych z zakażeniem koronawirusem Wuchan. Mediana wieku 59 lat, 0 przypadków dzieci < 15 lat, okres wylęgania 4-7 dni, wskaźnik zakaźności R0 ok. 2. Jak wykazały badania, koronawirus Wuhan  wykorzystuje jako receptor komórkowy ludzki enzym ACE-2 (konwertaza angiotensyny) który jest wspólny z nietoperzami. Jeśli z wiekiem rośnie ekspresja tego białka to może tłumaczyć, dlaczego chorują głównie dorośli.

Najnowsze ustalenia wirusologów potwierdzają hipotezę o pochodzeniu nowego wirusa z Wuhan. Ślady genetyczne prowadzą do nietoperzy, na których odławianie i zjadanie była moda w tym regionie. Nadal nie wiadomo czy inny gatunek gatunek zwierząt pośredniczył. Odkryto także ważną cechę koronawirusa  – chorzy moga wydalać go ze stolcem, co zwieksza możliwość transmisji drogą kontaktową. Część przypadków przebiega z biegunką, co powoduje konieczność stosowania dodatkowych środków ostrożności (NEJM).

Pierwsze szybkie testy rtPCR  molekularne wykrywające koronawirusa Wuhan są juz dostępne. Prawie 100% swoistość, kolejne będą dostępne w ciągu najbliższych tygodni.

W ostatnich latach WHO pięciokrotnie sięgała po to narzędzie ogłaszając zagrożenie zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym, zgodnie z międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi (IHR). Dotyczyło to następujących epidemii:

🚨 2009 H1N1
🚨 2014 polio
🚨 2014 Ebola – Zachodnia Afryka
🚨 2016 Zika
🚨 2019 Ebola – Demokratyczna Republika Kongo

Za każdym razem była to inna sytuacja, ale cel użycia tego mechanizmu jest ten sam – lepsza współpraca międzynarodowa, przygotowanie i wdrożenie planów przeciwepidemicznych oraz wymiana informacji.

Do pobrania Prezentacja edukacyjna dotycząca najważniejszych informacji o nowym koronawirusie Wuhan